25. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ COŞKUSU BAŞLADI

25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali görkemli bir açılışla başladı. 109 ülkeden katılan 1448 başvuru arasından seçilen finalistler, Safranbolu'da 4 gün boyunca belgesel, sinema ve müzik dolu etkinliklerde yarışacak.

Mayıs 30, 2024 - 14:29
 0  316
25. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ COŞKUSU BAŞLADI

25. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ COŞKUSU BAŞLADI

25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, görkemli bir açılışla başladı. Festival ateşinin yakılmasıyla birlikte, dört gün boyunca sürecek belgesel, sinema ve müzik etkinlikleri başladı.

ULUSLARARASI ARENADA BÜYÜK TANITIM

25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, Safranbolu'nun uluslararası alandaki en büyük tanıtım etkinliği olarak dikkat çekiyor. Safranbolu Belediye Başkanı ve Festival Komite Başkanı Mimar Elif Köse'nin önderliğinde düzenlenen festival, 109 ülkeden gelen 1448 başvuru arasından seçilen en iyi belgeselleri sunacak.

FESTİVALİN AÇILIŞI VE PROGRAM TANITIMI

Festivalin açılışı, Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile başladı. Ardından, Safranbolu Belediyesi Aslanlar Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında festivalin programı tanıtıldı. Toplantıya, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, siyasi parti temsilcileri, dernek ve oda başkanları, STK temsilcileri, festival jüri üyeleri, Karabük Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

BELGESEL YARIŞMALARI VE ÖDÜLLER

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, basın toplantısında yaptığı konuşmada, festivalin dört farklı kategoride gerçekleştirileceğini belirtti. Uluslararası Uzun Metrajlı Belgesel Film yarışmasında 7, Uluslararası Kısa Metraj Belgesel Film yarışmasında

7, Kültürel Miras ve Korumacılık temalı Ulusal Belgesel Film Yarışmasında 7, Belgesel Film Yapım Destek yarışmasında ise 4 finalist yarışacak. Köse, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Safranbolu’nun değerlerinden biri olan Türker İnanoğlu’nun anısına, Türker İnanoğlu Onur Ödülü’nün ünlü sinema yazarı ve eleştirmeni Atilla Dorsay’a takdim edileceğini de duyurdu.

FESTİVALDE İLK GÜN ETKİNLİKLERİ

Festivalin ilk gününde, "Festivalde Çeyrek Asır" başlıklı söyleşi gerçekleştirildi. Prof. Dr. Aytekin Can, Dr. Sühendan Kumcu, Dr. Musa Ak ve Öğr. Gör. Serdar Sabuncu tarafından festivalin 25 yıllık hikâyesi anlatıldı. Ayrıca, "Festivalde Çeyrek Asırlık Afişler" sergisi ile katılımcılar, 25 yılın festival afişlerini inceleme fırsatı buldu. Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde finalist 25 filmin gösterimi yapıldı ve ardından açılış konuşması Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse tarafından gerçekleştirildi.

FESTİVAL KORTEJİ VE MEŞALE YAKIMI

Festival meşalesi, Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Eflani Belediye Başkanı Hüsnü Akın, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Azerbaycan TÜRKSOY Temsilcisi Elçin Gafarlı ve Karabük Üniversitesi akademik kadrosunun katılımıyla yakıldı. Başkan Köse, "Nice 25 yıllara" diyerek festival meşalesini ateşledi. Festival korteji, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle, Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nden Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanı dolduran kalabalık, DJ Emre Duygu'nun performansıyla doyasıya eğlendi. Aynı anda, Açık Hava Sinema geceleri Leyla Dizdar Kültür Merkezi bahçesinde yüzlerce vatandaşı ağırladı.

SAĞANLIKLI ETKİNLİKLER VE UNUTULMAZ ANLAR

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi müzik bölümü "çoksesli korosu" Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çanakçı Çavdur şefliğinde sahne aldı ve katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Festivalde, Safranbolu temalı ulusal belgesel film yapım destek yarışmasında 2023 en iyi proje ödülü "Safranbolu’nun altın çiçeği safran" belgeseli ile Yönetmen Başak Çardak’a takdim edildi.

Safranbolu'da başlayan 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, dört gün boyunca sürecek etkinliklerle devam edecek. Festival, hem yerel hem de uluslararası alanda büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow