CHP KARABÜK MİLLETVEKİLİ CEVDET AKAY YİNE KÜKREDİ: "KAYNAKLAR İSRAF EDİLEMEZ"

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, 39 millet bahçesi projesinin tamamlanma oranının düşük olması nedeniyle TOKİ tarafından durdurulmasına sert tepki gösterdi.

Mayıs 29, 2024 - 21:32
 0  83
CHP KARABÜK MİLLETVEKİLİ CEVDET AKAY YİNE KÜKREDİ: "KAYNAKLAR İSRAF EDİLEMEZ"

CHP KARABÜK MİLLETVEKİLİ CEVDET AKAY YİNE KÜKREDİ: "KAYNAKLAR İSRAF EDİLEMEZ"

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, 30 ildeki 39 millet bahçesi projesinin tamamlanma oranının yüzde 75'in altında kaldığı için TOKİ tarafından durdurulmasını sert bir şekilde eleştirdi. Akay, bu projelerin tamamlanması ve kaynakların israf edilmemesi gerektiğini belirtti.

PROJELERİN TAMAMLANMASI GEREKİYOR

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Kamuda Tasarruf Genelgesi kapsamında millet bahçesi projelerinin durdurulmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Akay, "Bu şekilde bir tasarruf olmaz. Yarım kalan millet bahçesi projelerini bir an önce tamamlayın, bitirin. Kaynakların israfını engelleyin," dedi.

Kamuda Tasarruf Genelgesi'nin yayımlanmasının ardından TOKİ'nin müteahhitlere yazı gönderdiğini ve tamamlanma oranı yüzde 75'in altında olan millet bahçesi projelerinin durdurulmasını istediğini belirten Akay, "Araştırdık, 30 ilde 39 adet millet bahçesi projesi ihaleye çıkmış ve bu projeler TOKİ tarafından gelen yazıyla durdurulmuş. Tam buralara 5 milyar 228 milyonluk bir ihale bedeliyle çıkılmış. Yani milletin parası heba edilmiş, çarçur edilmiş," ifadelerini kullandı.

"TASARRUF TEDBİRLERİNDEN İLK NASİBİNİ MİLLET BAHÇELERİ ALMIŞ"

Akay, Cumhurbaşkanı'nın 2018 yılındaki seçimden önce millet bahçeleri inşa edileceğine dair açıklamalarını hatırlatarak, "Görüyoruz ki tasarruf tedbirlerinden ilk nasibini millet bahçeleri almış. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Kaynaklar bu şekilde israf edilemez, milletin parası böyle çöpe atılmaz," dedi.

TASARRUF YAPILACAK ALANLAR VAR

Tasarruf yapılacak birçok başka alan olduğunu vurgulayan Akay, "Kar garantili KÖİ projeleri var. 2024 yılında buraya 162 milyar harcayacaksınız, buradan tasarruf edin. Bütçeden kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transfer kalemleri var, derneklere, vakıflara giden. Sadece 2024 yılında buraya 8 milyar dolar para harcanacak, buradan tasarruf edin," şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yakın bir zamanda 15 katlı bir bina kiraladığını belirten Akay, "Ayda 1 milyonun üzerinde buraya kira ödüyor. Bir de buranın tefrişatını yapıyorsunuz, buradan tasarruf edin. Bu şekilde bir tasarruf olmaz. Yarım kalan millet bahçesi projelerini bir an önce tamamlayın, bitirin. Kaynakların israfını engelleyin," diyerek sözlerini tamamladı.

Cevdet Akay’ın bu açıklamaları, kamuda tasarruf tedbirlerinin nasıl uygulanması gerektiği konusunda tartışmaları yeniden alevlendirdi. Akay, projelerin tamamlanmasını ve halkın parasıyla yapılan yatırımların heba edilmemesini talep ediyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow