KARABÜK BİLİM ŞENLİĞİ'NDE GELECEĞİN TEKNOLOJİ YILDIZLARI SAHNEDE

Karabük’te ilk kez düzenlenen Bilim Şenliği'nde 65 proje sergilendi. Öğrencilerin teknoloji ve bilim alanındaki eserleri büyük ilgi gördü.

Mayıs 31, 2024 - 08:12
 0  55
KARABÜK BİLİM ŞENLİĞİ'NDE GELECEĞİN TEKNOLOJİ YILDIZLARI SAHNEDE

Karabük’te tüm ilçelerden öğrencilerin katılımıyla düzenlenen Bilim Şenliği’nde, 65 proje sergilendi. Yenimahalle Spor Salonu'nda ilk kez gerçekleştirilen şenlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Merkez, Yenice, Safranbolu, Eflani, Ovacık ve Eskipazar ilçelerinden yaklaşık 200 öğrenci, öğretmenlerinin koordinesinde hazırladıkları projeleri katılımcılara sundu. Açılışta konuşan Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Bilim Şenliği’nin altı ay önce küçük bir salonda başladığını ve bugün spor salonuna sığmayacak noktaya geldiğini belirtti.

Vali Yavuz, "Bugün burada sınırlı sayıda bir projeyi sizlerin huzurunda sergiliyoruz. 200 öğrencimiz, 60 civarında öğretmenimizin koordinasyonunda 65 eserle buraya katılıyorlar. Gelecek yıl bu sayıyı artırmayı planlıyoruz," dedi.

TEKNOLOJİ VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Yavuz, ülke ve Karabük olarak dijital ve teknolojik dönüşümün yakalanması ve ayak uydurulması gerektiğini vurguladı. Konuşmanın ardından Vali Yavuz ve beraberindeki protokol üyeleri, sergilenen projeleri inceleyerek öğrencilerden bilgi aldı.

ATIK YAĞLARLA ÇEVRE DOSTU SABUN ÜRETİMİ

Öğrencilerden Deniz Serkan Adabaş, atık yağları geri dönüştürerek sabun elde edilen 'Satıvus' projesini tanıttı. Adabaş, "Bu proje, kimyasal reaksiyonla çevreye zarar veren atık yağları geri dönüştürerek beyaz sabunlar elde etmemizi sağlıyor. Yöresel bir anlam taşıyan safranlı sabun üretimi de yapıyoruz. Bu proje ile Uluslararası Roboteks yarışmasında dünya ikinciliği, Türkiye birinciliği elde ettik," dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow