ÖĞRETMENLER ÇAY MAKİNASI YASAĞINA TEPKİLİ

Karabük Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çay makinaları ve ısıtıcıların kullanımını yasaklaması öğretmenlerin tepkisine neden oldu. Eğitim-İş Karabük İl Başkanı Zeki Çelik, bu kararın geri çekilmesini talep etti.

Mayıs 29, 2024 - 21:03
 0  102
ÖĞRETMENLER ÇAY MAKİNASI YASAĞINA TEPKİLİ

Karabük Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullara gönderdiği yazıda, tasarruf tedbirleri kapsamında çay makinaları ve ısıtıcıların kullanımının yasaklanması öğretmenlerin tepkisine yol açtı. Eğitim-İş Karabük İl Başkanı Zeki Çelik, bu kararın geri çekilmesini talep etti ve öğretmenlerin yaşadığı zorlukları dile getirdi.

Öğretmenlerden Yoğun Tepki

Karabük Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kamuda Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'ne dayanarak okullara çay makinası ve ısıtıcıların kullanılmaması yönünde bir yazı gönderdi. Bu karar, öğretmenler arasında büyük bir şaşkınlık ve tepki ile karşılandı. Eğitim-İş Karabük İl Başkanı Zeki Çelik, "Bu tasarruf kararı karşısında bütün öğretmenler odası şaşkınlık yaşıyor. Üyemiz olan da olmayan da herkes karara tepkili. Bu bizim keyfimiz değil. Kırk dakika ders anlatıyoruz, boğazımızın rahatlamasına bile karşılar," dedi.

"Genelgenin Geri Çekilmesini Talep Ediyoruz"

Çelik, ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Zaten biz çayımızı, şekerimizi, kahvemizi evimizden getiriyoruz. Her zaman olduğu gibi memurdan, emekçiler üzerinden tasarruf etmeye çalışıyorlar. Dinlenme anımızda, teneffüste içtiğimiz çaya, kahveye göz diktiler. Ekonomiyi bizim sırtımıza yüklemeye çalışıyorlar. Bu tasarruf kararı karşısında bütün öğretmenler odası şaşkınlık yaşıyor. Bu genelgenin geri çekilmesini talep ediyoruz," ifadelerini kullandı.

Çelik, "Bir bardak çayla mı tasarruf olur makam araçlarıyla mı olur? Bir fincan kahveyle mi tasarruf olur, yazlık kışlık saraylarla mı? Bir bardak çayla mı tasarruf olur vergi aflarıyla mı tasarruf olur? Burada fatura yine eğitim emekçilerine kesilmiş durumdadır. Bu genelgenin bir an önce geri çekilmesini talep ediyoruz," şeklinde konuştu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da, Türkiye genelinde benzer uygulamaların daha önce de yapıldığını belirterek, "Sadece kantinlerden çay alınması uygulaması yapılmak istendi. Tasarrufa buradan başlayamazsınız. Tasarruf adı altında öğretmenin içtiği çaya, bir bardak suya göz diktiler. Emekçiden, memurdan, dar gelirliden tasarruf etmeleri isteniyor ama ülkenin kaymağını yiyenlerden bir beklenti içerisine girilmiyor. Kendini cumhurbaşkanı gören kaymakamlar çok fazla. Bu tavrı doğru bulmuyoruz. Öğretmenlere 'yaya gidin, çay içmeyin, ekmek yemeyin' deniyor. Böyle tasarruf olur mu?" ifadelerini kullandı.

Okullara Gönderilen Genelge

Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda, tasarruf tedbirlerinin uygulanması gerektiği, okullarda çay makinası ve ısıtıcıların kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürü Said Nuri Odabaşoğlu'nun imzasını taşıyan yazıda, "Kamu binalarında ısıtıcı çay makinası ve cihazların kullanılmaması, konunun kurum amirleri tarafından hassasiyetle takip edilmesi, azami tasarruf tedbirlerine riayet edilmesi, gerekli denetim yapılması, tespit edilen aksaklıklara disiplin hükümlerine göre işlem yapılması," ifadeleri yer almıştır.

Karabük'te yaşanan bu olay, öğretmenlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini bir kez daha gündeme getirmiştir. Eğitim emekçileri, tasarruf tedbirlerinin kendileri üzerinden uygulanmasından rahatsızlık duymakta ve bu tür kararların yeniden gözden geçirilmesini talep etmektedir.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow