KARDEMİR'DEN YEŞİL ÇELİK ATAĞI: YENİ YÜKSEK FIRIN YATIRIMIYLA KAPASİTE ARTACAK

KARDEMİR, yeni yüksek fırın yatırımı ile üretim kapasitesini 3,5 milyon tona çıkarmayı ve yeşil çelik teknolojisiyle çevre dostu üretim yapmayı hedefliyor.

Mayıs 31, 2024 - 09:56
 0  106
KARDEMİR'DEN YEŞİL ÇELİK ATAĞI: YENİ YÜKSEK FIRIN YATIRIMIYLA KAPASİTE ARTACAK

KARDEMİR'DEN YEŞİL ÇELİK ATAĞI: YENİ YÜKSEK FIRIN YATIRIMIYLA KAPASİTE ARTACAK

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, üretim kapasitesini 3,5 milyon ton seviyelerine çıkarmak için planlanan yeni yüksek fırın yatırımının, "yeşil çelik" hedefine uygun teknolojiyle gerçekleştirilmesi için teknik araştırmaların devam ettiğini bildirdi.

KARDEMİR'İN GELECEK VİZYONU

KARDEMİR'in 2023 yılı faaliyetlerinin görüşüldüğü 29. Olağan Genel Kurul Toplantısı, KARDEMİR Eğitim ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya, yönetim kurulu üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcıları ve hissedarlar katıldı. Prof. Dr. İsmail Demir, toplantıda yaptığı konuşmada, son yıllarda artan çevresel sorunlara dikkat çekerek Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın önemine vurgu yaptı.

YEŞİL ÇELİK HEDEFİ

“Üretim kapasitemizi 3,5 milyon ton seviyelerine çıkarmak için kurulması planlanan yeni yüksek fırın yatırımımızın, 'yeşil çelik' hedefine uygun teknolojiyle gerçekleştirilmesi için teknik araştırmalarımız devam etmektedir. Yeşil Mutabakat ve Sınırda Karbon Düzenlemesi, sektörü daha yeşil ve temiz kılmaya imkan tanıyan bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bu doğrultuda karbon emisyonlarımızı, su kullanımını ve biyoçeşitlilik üzerindeki olumsuz etkileri azaltmayı hedefliyoruz," dedi.

DİJİTALLEŞME VE AR-GE ÇALIŞMALARI

KARDEMİR'in dijitalleşme çalışmalarına da değinen Demir, Türkiye demir çelik sektöründe gerçekleştirilen en büyük dijital dönüşüm projesi olan kurumsal kaynak yönetimi S/4 HANA projesinin devreye alındığını hatırlattı. Ayrıca, AR-GE merkezinin, şirketin rekabet edebilirlik seviyesini artırmak ve sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

ÜRETİM VE İHRACATTA BAŞARILAR

Demir, KARDEMİR'in dünya genelindeki durağanlığa rağmen 2023 yılında 2 milyon 394 bin 312 ton ham çelik ve buna bağlı 2 milyon 319 bin 823 ton net mamul üretim kapasitesine ulaştığını söyledi. Avrupa ve Afrika pazarlarına ihracat yaptıklarını ve yaklaşık 26 bin ton satışla 29 milyon dolar değerinde ihracat geliri elde ettiklerini ekledi.

MALİ BAŞARILAR VE GELECEK PLANLARI

Demir, 2023 yılında 51 milyar 621 milyon lira satış geliri, 3 milyar 296 milyon lira faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) ve 1 milyar 588 milyon lira net kar elde edildiğini belirtti. Ayrıca, enflasyon muhasebesinin etkisiyle öz kaynaklarda güçlü bir büyüme kaydedildiğini ifade etti.

KARDEMİR, çevreye duyarlı üretim yapısını güçlendirmek ve yenilikçi çözümler geliştirmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Demir, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da KARDEMİR ailesi olarak birlikte daha büyük başarılara imza atacağımıza olan inancımız tamdır. Bizlere olan güveniniz ve desteğiniz için yönetimimiz adına teşekkür ediyorum," dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow