25. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ FİNAL HEYECANI

Safranbolu'da düzenlenen 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'nin finaline saatler kaldı. Ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, tarihi kentin büyüleyici atmosferinde unutulmaz anlar yaşattı.

Haziran 2, 2024 - 09:37
 0  499
25. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ FİNAL HEYECANI

25. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ FİNAL HEYECANI

Safranbolu’nun uluslararası düzeyde tanınmasını sağlayan ve bu yıl 25. kez düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, finaline sayılı saatler kala heyecan dorukta. Festivalin son gününde, ünlü Sinema Yazarı ve Eleştirmeni Atilla Dorsay’ın 'Türker İnanoğlu ve Türk Sineması' söyleşisi, geleceğin yazarları ve belgeselcilerine ilham kaynağı oldu. Katılımcılar ayrıca, Fotoğraf Sanatçısı Cemil Belder rehberliğinde Safranbolu'nun tarihi sokaklarını keşfetme fırsatı buldu.

TARİHİ KENTTE FESTİVAL COŞKUSU

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve Cittaslow unvanına sahip Safranbolu, 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ile bir kez daha kültür ve sanatın merkezi haline geldi. Dört gün süren festival, bu akşam saat 20.00’da gerçekleştirilecek ödül töreni ile sona erecek. Festival süresince, Atilla Dorsay ve Yeşim Ustaoğlu gibi Türkiye'nin önemli yönetmen ve sinema yazarları, katılımcılarla buluştu. Festivalde, 25 finalist film ödül için yarışırken, etkinlikler katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

FOTOĞRAFÇILIK YÜRÜYÜŞÜ VE SÖYLEŞİLER

Sabah saatlerinde Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda toplanan katılımcılar, Fotoğraf Sanatçısı Cemil Belder rehberliğinde tarihi kentin sokaklarında yürüyüş yaptı. 'Bildiğiniz Safranbolu, Bilmediğiniz Sokaklar' adı altında düzenlenen yürüyüş, yaklaşık 5 kilometre sürdü ve Safranbolu Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesisleri'nde son buldu. Yürüyüşe katılanlar, Safranbolu'nun mistik atmosferinde tarihe dokunmanın keyfini çıkardı.

ATİLLA DORSAY'DAN UNUTULMAZ SÖYLEŞİ

Günün ikinci etkinliğinde ise usta Sinema Yazarı ve Eleştirmeni Atilla Dorsay, Safranbolu'ya gelerek sinema üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Dorsay, yakın zamanda vefat eden ve 'Bay Sinema' lakabıyla tanınan Türker İnanoğlu'nu anarak, Türk sinemasına olan katkılarını anlattı. Eski Safranbolu Belediye Başkanlarından Kızıltan Ulukavak da, Dorsay’ın Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir köşe yazısından bahsetti ve bu yazıyı Dorsay’a takdim etti. Söyleşi, Öğr. Gör. ve Festival Danışmanı Serdar Sabuncu moderatörlüğünde gerçekleşti.

GELECEĞİN BELGESELCİLERİNE DESTEK

Festival Komite Başkanı ve Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, 'Çocuklar İçin Belgesel Film Atölyesi' etkinliği ile geleceğin belgeselcilerine destek verdiklerini belirtti. Atölye çalışmaları, Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi'nde gerçekleştirildi ve katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

GÖZLER ÖDÜL TÖRENİNDE

Tüm bu etkinliklerin ardından, gözler artık 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Ödül Töreni’ne çevrildi. Festival, kazanan belgesellerin açıklanması ve ödüllerin sahiplerine takdim edilmesiyle sona erecek.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow