TÜRKİYE'DE GÖKYÜZÜNDE GÖKTAŞI ŞOVU: BİRÇOK İLDE GÖRÜLDÜ

Türkiye'nin birçok ilinde, İstanbul ve Ankara dahil, göktaşı düşüşü gözlemlendi. Türkiye Uzay Ajansı açıklama yaptı.

Temmuz 6, 2024 - 11:02
 0  147
TÜRKİYE'DE GÖKYÜZÜNDE GÖKTAŞI ŞOVU: BİRÇOK İLDE GÖRÜLDÜ

Türkiye'nin birçok ilinde, İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere, akşam saatlerinde göktaşı görüldü. Karabük'te de gökyüzünde parlak bir cismin düşüşü cep telefonları ile kaydedildi. Büyük merak uyandıran cismin göktaşı olduğu öğrenildi.

GÖKTAŞI DÜŞÜŞÜNÜN GÖRÜLDÜĞÜ İLLER

Vatandaşların merakla takip ettiği ışık hüzmesi, bir süre sonra gözden kayboldu. Göktaşının düşüş anı Bursa, Yalova, Kocaeli, Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı ve Çorum illerinden de görüldü.

TÜRKİYE UZAY AJANSI’NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

  • "Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu.
  • Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.
  • Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir.
  • Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.
  • Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.
  • Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir."

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow