MİLLETVEKİLİ AKAY'DAN ELEKTRİK KAYNAKLI YANGIN UYARISI

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, elektrik kaynaklı orman yangınlarına dikkat çekerek elektrik dağıtım şirketlerine bakım çağrısında bulundu.

Haziran 24, 2024 - 13:36
 0  124
MİLLETVEKİLİ AKAY'DAN ELEKTRİK KAYNAKLI YANGIN UYARISI

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, elektrik hatlarının bakımsızlığı nedeniyle artan orman yangınlarına dikkat çekti. Akay, elektrik dağıtım şirketlerinin bakım sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek şu ifadelerde bulundu:

“2009 yılında başlatılan özelleştirme süreciyle elektriği özel sektör dağıtmaya başladı. Bu tarihten itibaren mahalle ve köylerden geçen elektrik hatlarının sorumluluğu da özelleştirilen dağıtım şirketlerine geçti. Ne yazık ki, bu durum denetimsizliği de beraberinde getirdi. Elektrik şirketleri belli periyotlarla hatları kontrol etmek ve bakımlarını yapmak zorunda fakat görüyoruz ki şirketler bu sorumluluklarını yerine getirmiyor. Bu sebeple enerji nakil hatlarından kaynaklı çıkan yangınlar bakımsızlıktan kaynaklanıyor.”

YANGIN İSTATİSTİKLERİ KORKUTUYOR

Akay, Orman Genel Müdürlüğü'nün verilerine dayanarak, elektrik hatlarından kaynaklanan yangınların ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. 1977-2023 yılları arasında 13 bin 119 yangın çıkarken, 141 bin 342 hektar ormanlık alanın yandığını vurgulayan Akay, 2023 yılında enerji nakil hatları ve trafolarının neden olduğu yangınların oranının %5 olduğunu ve 2021 yılında 37 bin hektarlık alanın kül olduğunu ifade etti.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞINA ÇAĞRI

Elektrik dağıtım şirketlerinin sorumsuzluğuna dikkat çeken Akay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na acil önlem alınması çağrısında bulundu:

“Elektrik dağıtımı yapan firmalar, elektrik nakil hatlarında gerekli bakım ve onarım çalışması yapmadığı için ülkemizin dört bir yanında, özellikle de ormanlık bölgelerde sürekli elektrik kesintileri yaşanmakta ve vatandaşlarımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili firmaları ve tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Ülkemizin canı yanmadan gerekli önlemleri alın, gereken bakım çalışmalarını bir an önce yapın.”

KARABÜK'TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Akay, Karabük’te elektrik dağıtımı yapan firmanın bakım ve onarım çalışmalarını ihmal etmesi nedeniyle Yenice ilçesinde sık sık elektrik kesintileri yaşandığını ve bölge halkının mağdur olduğunu belirtti.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow