Marmara Bölgesi’nde Büyük Deprem Tehlikesi: Japon Uzman Uyardı

Japon Deprem Uzmanı Morıwakı'dan Marmara Bölgesi İçin Korkutan Uyarı: "Çok Kötü Bir Deprem Bekliyor"

Kasım 3, 2023 - 08:42
Aralık 26, 2023 - 15:06
 0  62
Marmara Bölgesi’nde Büyük Deprem Tehlikesi: Japon Uzman Uyardı

Japon deprem uzmanı Yoshınorı Morıwakı, Marmara Bölgesi'nde beklenen depremle ilgili ciddi uyarılarda bulundu. Morıwakı, bu bölgenin 7.9 ve üzeri bir depremle karşı karşıya olabileceğini ve binlerce kişinin hayatını kaybedebileceğini söyledi.

Adıyaman'da düzenlenen bir seminerde konuşan Morıwakı, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın uzun zamandır kırılmıyordu. Elazığ depreminden sonra Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay'da depremler oldu. Bu bölgelerde yaklaşık 2 sene boyunca artçı depremler devam edecek.

Türkiye'nin deprem kuşağında yer alması nedeniyle her yerde deprem olabileceğine dikkat çeken Morıwakı, "Türkiye'nin şimdiye kadar enerji biriktirdiğini biliyoruz. Bu enerji kırılmadı ve depremler devam edebilir. Buna her zaman hazır olmak lazım. Marmara Bölgesi tamamen İzmir'den sonra deniz içerisinde fay kırılırsa 7.7 ve 7.9'a kadar gelebilir" dedi.

Morıwakı, bina temellerinin ve zeminin sağlamlığına dikkat çekerek, "Zeminde iyileşme yaptıktan sonra bina yapmak lazım. Hatay'da yeni binalarda çöktü. Bunun nedeni ise zeminin tam iyileştirilmeden bina yapılmasından kaynaklı. Bina güçlü ama zemin sağlam değil. Tünel kalıp yada forekazık yapmak lazım. Zemin kötüyse 2000'den sonraki bina mı, binanın yapımına izin var mı, yok mu bunlara da bakmak lazım. Maalesef Türkiye'de izinsiz bina çok var" şeklinde konuştu.

6 Şubat depreminin yaşandığı bölgelerde yeni bir büyük deprem beklemediklerini ifade eden Morıwakı, "6 Şubat depreminin 2-3 kat fazla can kaybı Marmara Bölgesi'nde yaşanabilir. Çok çok kötü bir hale gelebilir çünkü orada insan nüfusu daha çok. Maalesef ki Marmara'yı çok kötü bir deprem bekliyor" diye ekledi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow