KBÜFEST: TÜRKİYE’NİN 81 İLİ KARABÜK'TE BULUŞTU

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen KBÜFEST, Türkiye'nin 81 ilinin kültürel zenginliklerini bir araya getirdi. Açılış töreniyle başlayan festival, Türkiye'nin kültürel çeşitliliğini gözler önüne serdi.

Mayıs 22, 2024 - 09:07
 0  299
KBÜFEST: TÜRKİYE’NİN 81 İLİ KARABÜK'TE BULUŞTU

KBÜFEST "81 İl Karabük Üniversitesinde Buluşuyor" festivali, Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde görkemli bir açılış töreniyle başladı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılar, illerinin kültürel zenginlik ve çeşitliliğini sergilemek üzere Karabük’te buluştu.

Açılış törenine Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Baro Başkanı Av. Emrah Köklü, Vali Yardımcısı Erol Özkan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şerafettin Kelleci, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Eskipazar Belediye Başkanı Serkan Civa, Yenice Belediye Başkanı Sertaş Karakaş, Ovacık Belediye Başkanı Ahmet Şahin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

REKTÖR KIRIŞIK: KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZİ YAŞATACAĞIZ

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık açılışta yaptığı konuşmada, “Bugün burada; Hoca Ahmet Yesevi, Seyyid Battal Gazi, Hasan Harakani, Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Mevlana, Ahi Evran, Fatma Bacı ve Nasreddin Hoca ile Anadolu’ya çalınan bin yıllık mayanın birleştirici gücüyle bir araya geldik. Türkiye’nin 81 ili ve bu illere bağlı 922 ilçesi ile birlikte, kültürümüzü, değerlerimizi, maddi ve manevi kimliğimizi yaşamaya, yaşatmayı ve tanıtmayı amaçlayan bir program ile bir araya gelmiş bulunuyoruz,” dedi.

KBÜFEST’in geleneksel bir organizasyona dönüşeceğini belirten Kırışık, “Bütün dünyayı Türkiye gözüyle, Türkiye perspektifiyle anlamlandırmak, yeniden tasarlamak, geleceği inşa etmek amacıyla bilimin ve gençliğin gücünü Türkiye Yüzyılı'nda birleştirme amacını taşıyoruz. İşte KBÜFEST, geleneksel hale getirilecek ve bilimin ve gençliğin gücünü birleştirecek bir organizasyon olarak sahnelenecek, hayata geçirilecek bir faaliyettir,” diye konuştu.

YENİ ORGANİZASYONLAR VE İLERİYE DÖNÜK HEDEFLER

Kırışık, üniversitede çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve bu etkinliklerin gençliğin gücünü bilimle birleştirmeyi amaçladığını belirtti. “Sosyalfest etkinliğimiz büyük takdir topladı ve geleneksel hale getirilerek devam edecek. Ayrıca, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan Sağlık Bilimleri Festivali 'Sağlıkfest'i de 6-7 Kasım 2024 tarihlerinde yapmayı planlıyoruz," dedi.

Rektör Kırışık, Karabük Üniversitesi’nin dünya biliminde üst sıralara çıkma hedefi doğrultusunda kararlı adımlar attığını vurguladı. "Üniversitemiz, uluslararası indeksleme programında genç üniversiteler arasında büyük bir ilerleme gösterdi. Ayrıca, üniversitemiz devlet üniversiteleri arasında uluslararası görünürlük alanında birinci, araştırma kalitesinde ise üçüncü sırada yer almıştır. Bu, yaptığımız çalışmaların karşılığını kısa sürede görmemiz açısından önemli veriler sunmaktadır,” diye ekledi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın müjdesiyle Karabük Üniversitesi bünyesinde kurulan Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi veren Kırışık, “Türkiye’de sadece 6 üniversiteye verilen Yapay Zeka ve Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu kurma hakkını elde ettik. Karabük’ü bir yapay zeka merkezi haline dönüştürmek istiyoruz,” dedi.

KBÜFEST, Zekiye Çomaklı Anadolu Oyaları, Cemil Belder Fotoğraf Sergisi, Konya Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Mûsikîsi ve Semâ Topluluğu tarafından yapılan Semâ Mukabelesi ile ilk gününü tamamladı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow