TÜRK MUTFAĞI İLE DESTİNASYON ÇEKİCİLİĞİ KARABÜK'TE TARTIŞILDI

Karabük’te düzenlenen panelde, Türk Mutfağı’nın destinasyon çekiciliğini nasıl artırdığı tartışıldı. Uzmanlar, Türk mutfak kültürünün turizm üzerindeki etkisini vurguladı.

Mayıs 22, 2024 - 09:25
 0  74
TÜRK MUTFAĞI İLE DESTİNASYON ÇEKİCİLİĞİ KARABÜK'TE TARTIŞILDI

Karabük’te Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen panelde, “Destinasyonun Çekiciliğini Arttırmada Türk Mutfak Kültürünün Yeri ve Önemi” konusu ele alındı. Panel, Safranbolu Turizm Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti ve Dr. Öğretim Üyesi Sibel Ayyıldız, TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkan Yardımcısı Şebnem Urgancıoğlu ve Şef Osman Mahir Balıkçı konuşmacı olarak yer aldı.

TÜRK MUTFAĞI'NIN SAĞLIK VE TURİZMDEKİ ÖNEMİ

Dr. Öğretim Üyesi Sibel Ayyıldız, Türk mutfağının birçok besin grubunu barındırdığı için sağlıklı bir mutfak kültürü olduğunu belirtti. “Akdeniz mutfağının sağlık konusundaki etkisini hepimiz biliyoruz. Sağlıklı beslenme konusunda mutfak kültürleri oldukça önemlidir. Uluslararası paydaşlar artık mutfak kültürünü turizmin önemli bir parçası olarak görmekte ve bir ekonomi aracı olarak kullanmakta. Çünkü mutfak kültürlerinin getirisi artık fark edildi,” dedi.

DESTİNASYON ÇEKİCİLİĞİNİ ARTIRMADA TÜRK MUTFAĞI

TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkan Yardımcısı Şebnem Urgancıoğlu da Türk mutfağının destinasyonların çekiciliğini artırmada son yıllarda önem kazandığını vurguladı. Urgancıoğlu, “Türk mutfağı, zengin ve çeşitli yapısıyla turistlerin ilgisini çekiyor ve destinasyonların cazibesini artırıyor,” şeklinde konuştu.

Panele, Vali Yardımcısı Erol Özkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Avni Kırmacı ve diğer ilgililer katıldı. "Türk Mutfağı Haftası", Karabük’te üç gün sürecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow