CHP'Lİ CEVDET AKAY'DAN KRİPTO VARLIKLARLA İLGİLİ ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, kripto varlıklarla ilgili düzenlemeler ve vergisel boyutlar hakkında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Mayıs 31, 2024 - 10:34
 0  71
CHP'Lİ CEVDET AKAY'DAN KRİPTO VARLIKLARLA İLGİLİ ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER

CHP'Lİ CEVDET AKAY'DAN KRİPTO VARLIKLARLA İLGİLİ ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, kripto varlıklarla ilgili düzenlemeleri değerlendirdiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, kripto hizmet sağlayıcılarının sorumlulukları ve düzenlemelerin vergisel boyutuna dikkat çekti.

KRİPTO VARLIKLARDA DÜZENLEMELER VE SORUMLULUKLAR

“Kripto hizmet sağlayıcı hukuka aykırı faaliyetlerden, bilgi güvenliği ihlali gibi durumlardan sorumlu tutuluyor. Bu tip durumlarda yönetim kurulu üyeleri de sorumlu tutuluyor, zimmet yüklenebiliyor. Bu durumlarla ilgili, bu kişilerin hem sermaye yapısını, hem mali gücünü, hem moralitesini araştırma açısından, bankalarda olduğu gibi, bir mali tahlil ve istihbarat departmanı mutlaka var ama oradaki bazı uzman arkadaşların sırf bu konuları araştırmak üzere görevlendirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum," dedi.

VERGİSEL BOYUT VE SİGORTACILIK SİSTEMİ

“Burada gelirle ilgili bir düzenleme var, yüzde 2 gelir üzerinden alınacak; SPK'ye yüzde 1, TÜBİTAK'a yüzde 1 gelir olayı var. Bu, kar üzerinden değil, ciro üzerinden alınan bir tutar olduğu için çok ciddi rakamlar. Yine, sigortacılık sistemine özellikle burada vurgulamak istiyorum. Bu kanun teklifi süratle hazırlandı, hızlı bir şekilde geçecek ama arkasından sigortacılık sisteminin de uygulamaya geçmesi gerekir," diye ekledi.

MÜŞTERİ NAKİT HESAPLARI VE VERGİ KONULARI

“Bir de müşteri nakit hesapları var, platformlarda saklanan veya bankalarda mevduat olarak tutulan. Bunlar iki kesim açısından da karşılıklı olarak ayrılmış, haczedilemiyor, rehin edilemiyor. Yani herkes ayrı tutuluyor, müşterilerin borçları nedeniyle haczedilemiyor, erişim sağlayıcılarının borçlarından dolayı da kişilerin mevduatları haczedilemiyor. Ancak burada biriken paraların değerlendirilmesi konusu var. Burayla ilgili bir netlik var mı? Bu mevduat hesaplarındaki tahakkuk eden faizler bu hesaplara geçirimi mi sağlanacak? Bu faizler kime ödenecek?" diye sordu.

GELİR VERGİSİ VE KAÇIŞLARIN ÖNLENMESİ

“Vergisel konularla alakalı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenleme yapılacağı ifade ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri burada, bu konuda bir hazırlık var mı? Bize bir açıklama yapılırsa sevinirim. Aynı zamanda da menkul sermaye iradı gibi düşünülerek Gelir Vergisi Kanunu'nun 75'inci maddesindeki tevkifata tabi tutulacak mı? En azından oran sıfır olarak belirlenebilir, piyasadaki kaçaklar ve kaçışlar önlenir. Yurt dışından gelen yatırımcıların kazançlarını yurt dışına transfer etme durumunda beyanname vermesi sağlanabilir ve bir disiplin sağlanmış olur," diyerek sözlerini tamamladı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow