25. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ'NDE EN İYİ FİLM 'BİR GÜN, 365 SAAT' OLDU

Karabük Safranbolu'da düzenlenen 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'nde "Bir Gün, 365 Saat" en iyi belgesel film ödülünü kazandı.

Haziran 2, 2024 - 14:00
 0  480
25. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ'NDE EN İYİ FİLM 'BİR GÜN, 365 SAAT' OLDU

25. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ'NDE EN İYİ FİLM 'BİR GÜN, 365 SAAT' OLDU

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bu yıl 25.’si düzenlenen "Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali"nde en iyi belgesel film ödülüne "Bir Gün, 365 Saat" layık görüldü. Çeyrek asırdır kesintisiz sürdürülen bu prestijli festivalde dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri, Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nde düzenlenen görkemli bir törenle takdim edildi.

ÖDÜL TÖRENİNE ÜST DÜZEY KATILIM

Ödül törenine Karabük Valisi Mustafa Yavuz, CHP Milletvekili Cevdet Akay, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Belediye Başkanı Elif Köse, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Elif Köse, çeyrek asırlık bu önemli festivale katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

“Çeyrek asırlık bu festivalin, kültürel mirasımızı koruma ve tanıtma konusunda büyük bir önemi var. Bu festivale katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.” dedi.

KATEGORİLER VE ÖDÜLLER

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Uluslararası Uzun Metraj Belgesel Film kategorisinde Vahit Sarıtaş'ın "Flanöz" eseri mansiyon, Alexandr Avilov'un "Tanya, Summer, Winter” eseri jüri özel ödülünü alırken, "Bir Gün, 365 Saat" filmiyle yönetmen Eylem Kaftan en iyi belgesel film ödülünün sahibi oldu.

Uluslararası Kısa Metraj Belgesel Film kategorisinde en iyi belgesel film ödülüne Elina Talvensaari'nin "How To Please" filmi layık görülürken, "İyi Ölüm" ile jüri özel ödülünü Hasan Ete aldı.

Kültürel Miras ve Korumacılık Temalı Ulusal Belgesel Film kategorisinde Kerem Soyyılmaz'ın "Rodakis'i Ararken" isimli eseri Süha Arın en iyi belgesel ödülünü kazandı.

Safranbolu Temalı Ulusal Belgesel Film Yapım Destek Yarışması kategorisinde en iyi proje ödülüne "Safranbolu'nun İzleri" filmi layık görüldü.

FESTİVALİN SONU

Ödüllerin takdim edilmesinin ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi ve festival sona erdi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow