KARABÜK ÜNİVERSİTESİ, ERASMUS+ BIP PROJESİ İLE MİRAS KENTLERİNDEN İLHAM ALARAK GELECEĞİ TASARLIYOR

Karabük Üniversitesi, Erasmus+ Blended Intensive Programmes kapsamında, Batı Karadeniz'in tarihi kentlerinin mirasını inceleyerek geleceği tasarlamak amacıyla bir uluslararası proje başlattı.

Mayıs 8, 2024 - 12:29
 0  143
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ, ERASMUS+ BIP PROJESİ İLE MİRAS KENTLERİNDEN İLHAM ALARAK GELECEĞİ TASARLIYOR

Karabük Üniversitesi, Erasmus+ Blended Intensive Programmes (BIP) kapsamında "Miras Kentlerden Öğrenmek, Geleceği Tasarlamak" temalı bir projeyi hayata geçirdi. Batı Karadeniz Bölgesindeki Paphlagonia ve Bithynia olarak bilinen alanlardaki uygarlık izlerini keşfetmek ve bu bilgileri sürdürülebilir kent tasarımına aktarmak bu projenin odak noktası.

6-10 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenen etkinlik, Litvanya, Romanya, Almanya ve Hırvatistan'dan gelen öğrenci ve öğretim üyelerini bir araya getirdi. Katılımcılar, Hadrianapolis, Safranbolu Yörük Köyü ve Amasra Tieos bölgesinde saha çalışmaları yaparak, bu kentlerin kuruluş modellerini incelediler ve koruma sorunlarını gözlemlediler.

Atölye çalışmaları, "Miras Şehirlerinde Sürdürülebilir ve Ekolojik Tasarım", "Miras Şehirlerinde Erişilebilirlik/Hareketlilik" ve "Miras Şehirlerinde Yenilikçi Tasarım" başlıkları altında üç ana tema üzerinde yürütüldü. Bu atölyeler, öğrencilere miras kentlerden ilham alarak sürdürülebilir kentsel tasarım yapma fırsatı sunuyor.

Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Özköse, projenin, miras kentlerden öğrenmenin yanı sıra bu bilgileri sürdürülebilir planlamada kullanma amacıyla başlatıldığını belirtti. Katılımcılar, farklı kültürel miraslar arasındaki bağlantıları keşfederken, aynı zamanda turizmin getirdiği sorunları tartışarak bu bölgeler için öneriler ve projeler geliştirdiler.

Proje, 10 Mayıs'ta sona erecek ve öğrenciler, edindikleri bilgi ve deneyimleri özgün projelerde kullanacaklar. Bu süreç, Karabük Üniversitesi'nin uluslararası ilişkiler ve eğitim alanındaki liderliğini pekiştiriyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow