KARABÜK, BORSADA YATIRIMCI SAYISINDA TÜRKİYE'NİN ZİRVESİNDE!

Karabük, nüfusa oranla borsa yatırımcı sayısında Türkiye'de birinci sırada yer alıyor. İl nüfusunun yüzde 16.58'i borsa hesabına sahipken, İstanbul borsadaki portföy büyüklüğünde liderliğini sürdürüyor.

Mar 24, 2024 - 11:23
 0  129
KARABÜK, BORSADA YATIRIMCI SAYISINDA TÜRKİYE'NİN ZİRVESİNDE!

Karabük, borsa yatırımcı sayısında Türkiye'nin zirvesine yerleşti. Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK) verilerine göre, nüfusa oranla borsaya en yoğun ilgi gösteren il Karabük oldu. İl nüfusunun yüzde 16.58'i, yani yaklaşık her 6 kişiden biri borsa yatırımcısı.

Karabük'ü takip eden iller arasında Başkent Ankara yüzde 14.52 ile ikinci, Eskişehir yüzde 12.06 ile üçüncü, İstanbul yüzde 12.02 ile dördüncü ve Denizli yüzde 11.64 ile beşinci sırada yer aldı. Buna karşın borsaya en düşük ilgi gösteren il ise yüzde 3.27 ile Muş olarak kaydedildi.

Karabük, borsa yatırımcılığında sadece sayısal olarak değil, portföy büyüklüğünde de dikkat çekici bir konumda bulunuyor. İldeki 42 bin 327 hisse senedi yatırımcısının toplamda 11.6 milyar liralık hisse senedi bulunuyor. Ancak portföy büyüklüğünde liderlik İstanbul'un elinde. İstanbul'daki 1.8 milyon yatırımcının borsada 2 trilyon 193 milyar liralık yatırımı bulunuyor.

Türkiye genelinde borsa yatırımcı sayısı 8 milyonun üzerinde seyretmeye devam ederken, yüksek enflasyon ortamında vatandaşların tasarruflarını korumak için pay senetlerine yöneldikleri gözlemleniyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow